Při produkčním pěstování plodin je voda pro jejich zavlažování vždy potřebná, některé plodiny snáší nedostatek vláhy lépe, jiné bez nich vůbec pěstovat nemůžeme. Spolehnout se na přirozené srážky není v zemědělství nejlepším řešením. Vývoj klimatu v posledních letech naznačuje, že pravidelných srážek ubývá a naopak přibývá tropických dnů.
Zavlažování zajistí doplnění potřebné vláhy v období sucha a zvýší výnos.

Metody Zavlažování v Zemědělství

Nejznámější metodou pro zavlažování polí je plošná závlaha prováděná buď úderovým postřikovačem (PUK), nebo pásovým zavlažovačem.
Při pěstování zeleniny, v sadech a vinicích se využívá kapková závlaha.
Ostatní druhy zavlažování jako podmokem, přeronem, nebo výtopou se u nás ve větší míře moc nepoužívají.
Z hlediska technologie je podstatné u agro závlahy především zdroj vody, jeho vzdálenost od zavlažované plochy a jeho vydatnost.
Dále záleží na tom, jestli se zavlažují plodiny jednoleté, nebo víceleté. Na pole pro jednoleté plodiny se hodí mobilní závlaha, která se připojí na centrální rozvod vody uložený v zemi.
Do sadů, vinic, skleníků a pro pěstování zeleniny se více využívá cílená závlaha (lokalizovaná závlaha), prováděná mikro zavlažováním, kapkovacím potrubím a kapkovací páskou.

Šetříme Vodou

Ušetřit vodou při zavlažování zemědělských ploch je snem každého zemědělce. U plošné závlahy je to značně problematické a jedinou možností je zamezit ztrátám v nadzemních potrubních rozvodech jejich výměnou za modernější.

Tam kde to jde, se nasazuje především cílená závlaha přímo k zavlažovaným plodinám, což se týká hlavně pěstování zeleniny, sadů a skleníků.

Zavlažování zemědělské plochy - plošná závlaha "Shrub Head"

Zavlažování paprik ve skleníku mikro závlahou - kapkovací jehly

Zavlažovaní sadu kapkovacím potrubím v závěsu.

img_divider

Zvyšte Svoji Produkci

Při aplikaci zavlažování dochází k zvýšení výnosů až o 50%. Nenechte svoji úrodu na pospas dešťovým srážkám.

Zvýšení výnosů zavlažovaných plodin
Úspora času ve sklenících a pěstebnách
Zlepšení kvality a produkce všech plodin
Automatizace zavlažovacího procesu
Přihnojování pomocí závlahy
Vybudujte zavlažování z dotací

Kapkovací potrubí má vysokou životnost která se dá počítat nad 10 – 15 let. Pak už jen záleží na kvalitě vody, hlavně její tvrdosti.
Hlavním rozdílem je jejich životnost. Kapkovací pásky jsou určeny spíše k jednoletým plodinám. Jejich životnost je 2 – 3 roky. Jsou také náchylnější na poškození.
Ano, pokud se zavlažování správně zazimuje, může jak kapkovací potrubí, tak mikro zavlažovače ponechat na poli celoročně.
Máte o Agro zavlažování zájem?